Steril Bir Orta Sınıf Hayatından Haziran Direnişine ve Forumlara

Mehmet Kara

Görsel

Uslu bir çocuk olmamak gerektiğini öğrendiğim Haziran Direnişi hem sınıf bilincini kavramama neden olan, hem de sokak siyasetinin önemini, demokrasinin sandıktan ibaret olmadığını gösteren ve bu bağlamda kazanımlarıyla popülist sağın yetersizliklerini bir kez daha ama bu defa çok seri ve kuvvetli bir biçimde açığa çıkaran çok önemli bir deneyimdi. Kişisel hak ve özgürlüklere müdahale noktasında pek çok insan siyasal iktidara karşı bir nevi sokak koalisyonu oluşturdu. Bu koalisyonun belki de poster görüntüsü BDP’lilerle Kemalistlerin yan yana gelebildiği anlardı.

Bu mücadeleler sırasında elde edilen kazanımların tamamı elbette önemliydi. Ama kendi adıma, Kürtlerin bu topraklarda yıllardır sürdürdüğü mücadelenin haklılığının bir nebze olsun kavranabilmesi, kadınların örgütlü ya da örgütsüz olarak Hareket’e çok yüksek katılımları ve LGBT bireylerin “mücadelede biz de varız” derken, aynı zamanda görünürlüklerini artırmalarını en önemliler arasında sayabilirim. Sağ popülist kesimin demokrasiyi sandığa hapsederken betimlediği eşitlikçi yurttaşlık anlayışının içinde asimile olan bu üç kesim, kendini meydanlarda ve ardından forumlarda olanca gücüyle ifade etti.

Mücadelenin bildiğimiz pek çok hikâyesinden bahsetmek yerine, forumların, özellikle de üniversitelerdeki ‘apolitik’ öğrencilerin buralarda yaşadığı doğrudan demokrasi deneyiminin önemini vurgulamak istiyorum. Katıldığım forumlarda yer alan öğrenciler, hak arayışlarının adeta fiziki görüngüsü olan meydan ve sokaklardaki eylemlilik haliyle birlikte, bu doğrudan demokrasi deneyiminde de yer alarak, pratikten teoriye geçip biraz olsun konuşabilmenin, birlikte fikir üretebilmenin imkânını yakaladılar. Zaman zaman “parmak demokrasileri”nin yaşandığı forumlar söz konusu olsa da bu durum, demokrasi kültürümüzün alışık olmadığımız yeni bir mekanizmayla tanıştığı forumların yerleşikleşmesiyle aşılacak gibi görünüyor.

Bu noktada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Forumunun oldukça önem taşıdığını belirtmek istiyorum. Forumun kalıcılaşmasına dair kararların alındığı bu demokratik oluşum, fakülteyi dört senedir hiç görmediğim kadar politik bir havaya sokmuştu. Evet, “Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin politik bir havaya bürünmesi” ironik! Direniş bunun gerçekleşmesine katkıda bulundu. Forumda söz alan öğrenciler birbirlerine saygıyı yitirmeden, topluluk önünde müthiş bir özgüvenle konuşabildiler. Pratikte aşılmasına şahit olduğumuz korku eşiği, forumlarda yerini özgür düşünebilme eşiğinin aşılmasına bıraktı. Örgütlü, örgütsüz farklı kesimlerden gelen öğrencilerin fakülte binasının meydanı diyebileceğimiz alanı, bir SBF’linin deyimiyle ‘Demokrasi ve Özgürlükler’ meydanına çevirmesi görülmeye değerdi. Öğrencilerin kime karşı ne için mücadele ettiğini gördüğüm bir an ise beni oldukça etkiledi. Bu an, fakülte içerisine giren kişilerin üniversite içerisindeki mücadelede daha tecrübeli olan öğrenciler tarafından sivil polis olduklarına dair uyarılmasıyla, hep bir ağızdan verdikleri ıslıklı yuhalamalı tepkiydi. Orada korkmayan ve bilgi almak, aldıkları bilgiyi tam da anti-demokratik süreçlerde işe koşmak amacıyla aralarına sızmaya çalışanları tanıyabilen ve anında tepkisini gösteren müthiş bir insan topluluğu vardı. Ne de olsa doğrudan demokrasi, bilgi toplamaya gelmiş ajanların amirlerini atayan siyasal iktidarın korktuğu bir oluşumdu ve gözetim ve kontrol altında tutulması siyasal iktidar için belki de hiçbir dönemde bu kadar önemli olmamıştı. Bunu son dönemde üniversitelerde polislerin görevli olmasını öngören yasa değişikliği ile görmek de mümkün.

Görsel

Sonsöz olarak mücadelenin her alanında bir şekilde bulunabilmeme ve yaşadığım dönüşüme katkı sağlayan İÜ SBF’ye çok şey borçluyum. Kendimi borçlu hissettiğim bu kurumda, 18 eylül günü, fakülte tarihinin sadece Rauf Hoca’nın sınavlarında kalabalık olmasına alışık olduğumuz alanının bu sefer doğrudan demokrasi için dolduğunu görmek umut dolu bir tecrübeydi.

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Görsel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s