Women in Urban Economy: At Which Side of Dichotomies? -Case Of Ankara-

Şurada :

-2008- Women in Urban Economy: At Which Side of Dichotomies –Case of Ankara, The Journal of Social Sciences, Manas University Manas Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, Y.8, N.20, pp. 129-47.

The data is rather old… However yet, maybe it will be helpful for someone…

Veriler çok eskidi; ama yine de belki birilerine yararı olur diye…

Abstract :

Major common point of the considerable feminist body of work focusing on women’s activities, labor and status in the city, is that a non-gender-blind urban economy perspective should question and bridge the acute patriarchal conceptual dichotomies like public/private, workplace/home, production/reproduction, working-production / living-consumption (areas), exchange/use value, etc. This text is evaluating the partial results of a research designed from such a critical theoretical stand, and carried on in the urban metropolitan area of Ankara-Turkey. The data indicates once more that the mentioned distinctions (both conceptually and socio-physically) have a function (i) on the one hand explaining women’s disadvantaged position within urban economy, (ii) but on the other, reproducing this position in various ways.

Key Words: Women’s Labour, Urban Economy, Patriarchal Conceptual Dichotomies.

Özet :

KENTSEL EKONOMI IÇINDE KADINLAR KARŞITLIKLARIN NERESINDE? – ANKARA ÖRNEĞI-

Kentte kadınların etkinlikleri, emeği ve konumuna odaklanan ve kayda değer bir birikime ulaşmış bulunan feminist çalışmaların en önemli ortak noktası, cinsiyet- körü olmayan bir kentsel ekonomi perspektifinin, kamusal/özel, işyeri/ev, üretim/yeniden üretim, çalışma-üretim / oturma-tüketim (alanları), değişim/ kullanım değeri gibi patriyarkal kavramsal karşıtlıkları sorgulaması ve bu katı ikilikler aradaki bağlantıları kurmasıdır. Bu metin, böylesi bir eleştirel kuramsal duruşla tasarlanıp Ankara metropoliten kentsel alanında uygulanan bir araştırmanın kısmi sonuçlarını değerlendirmektedir. Veri seti, söz konusu karşıtlıkların, hem kavramsal hem de sosyo-mekansal anlamda, (i) bir yandan kadınların kentsel ekonomi içindeki dezavantajlı konumunu açıklayan, (ii) fakat öte yandan da bu konumu türlü biçimlerde yeniden üreten ikili bir işleve sahip olduğunu bir kez daha ve beli bir yerel özgüllükte ortaya koymaktadır.

Anahtar Sözcükler: Kadın Emeği, Kentsel Ekonomi, Patriyarkal Kavramsal Karşıtlıklar.

For full paper (Devamı için) :

manas.sbd-20-09

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s